Co jsou to díla nedostupná na trhu?

Jedná se o dokumenty, které jsou stále chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu nebo alespoň v elektronické verzi (e-kniha). Velká část z těchto dokumentů již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument.

Díky databázi NDK-DNNT mají všichni registrovaní uživatelé mnichovické knihovny unikátní možnost přístupu k těmto dílům a mohou je využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu on-line přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

• plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisy, noviny apod.) vydaných na území České republiky do roku 2000. S určitým časovým odstupem jsou do databáze NDK-DNNT zařazovány i vybrané dokumenty vydané po roce 2000 (u periodik do roku 2010)
  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V databízi NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”Seznam děl nedostupných na trhu

JAK SE PŘIHLÁSIT?

Přehled dostupných typů dokumentů v databázi NDK-DNNT

Díla NDK-DNNT Díla NDK - veřejná Díla NDK - neveřejná
díla nedostupná na trhu volně dostupná díla nedostupná díla
oranžový zámek uprostřed obálky bez zámku šedý zámek uprostřed obálky
lze pouze číst bez možnosti tisku a stažení lze číst, tisknou a stahovat lze pouze číst bez možnosti tisku a stažení

Služba je pro čtenáře zdarma.  Autorská práva za čtenáře platí Národní knihovna ČR.

2019 2020 2021 2022 2023
Roční platba vč DPH 12 705 000 26 146 951 27 741 915 30 469 660 33 197 406